Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı jinekoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Vajinoplasti, vajina daraltma yöntemleri arasında yer alan cerrahi bir operasyondur. Hem fonksiyonel olarak hem de estetik açıdan olumlu sonuçlar ortaya çıkaran bu işlem, son yıllarda oldukça talep gören estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Vajinoplasti Nedir?
Kadınlarda vajinanın gevşemesi ve eski sıkılığını kaybetmesiyle ilişki sırasında cinsel tatminsizlik ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun yalnızca erkekte değil, kadında da görülebilmektedir. Sonuç olarak eşlerin cinsel hayatında önemli bir olgu olan “vajina darlığı” bu operasyon ile sağlanabilmektedir. Vajen ameliyatı olarak da bilinen bu işlem, jinekonoji uzman doktoru tarafından uygulanmaktadır.

Vajina Daraltma

Neden Yapılır?
1. Cinsel Haz ve Tatminsizlik: Öncelikle vajinoplasti ameliyatı olan hastalar, kalitesiz cinsel hayatın ameliyat sonrası belirgin bir şekilde düzeldiğini ifade etmektedir. Vajina gevşekliğini ortadan kaldıran bu ameliyatta, cinsel haz kadın ve erkek için artış göstermektedir. Bu da çiftlerin ilişkilerine bir çok açıdan olumlu olarak yansımaktadır.
2. İlişki Sırasında Vajinadan Çıkan Sesler: Cinsel ilişki sırasında orgazma ulaşabilmek için, çiftlerde konsantrasyon oldukça önem taşıyan bir etkendir. Gevşemiş ve diriliğini kaybetmiş vajinde, ameliyat öncesi garip sesler çıkabilir. Vajinoplasti ile bu sesler ortadan kalkabilmektedir.

3. Ağrılı Cinsel İlişki: Özellikle doğum sonrası sarkan vajenin hem estetik görünümü düzeltilmesi hem de gevşekliğinin azaltılması için vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

4. İlişki Öncesi ve Esnasında Özgüven: Fonksiyonel ve estetik açıdan düzeltilmiş vajinaya sahip kadınlarda vajinal daraltma ameliyatı sonrası özgüven artışı olmaktadır. Bu durum ilişkinin kalitesinin artmasına yardımcı olur. Çiftlerin orgazm olmasını kolaylaştırması ve eşlerin tatmin olabilmesi, evlilik bağları açısından da olumlu etkiler sağlamaktadır. Cinsel açıdan hoş görünüme sahip olmayan vajin, kadında depresyona sebebiyet verebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Anestezi ve Ameliyatı Süresi
Vajina daraltma ameliyatı, çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın arzusu ve hekimin isteğiyle genel anestezi altında da yapılabilir.
Vajen sıkılaştırma ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Lokal anestezi ile ameliyata alınacak hastalar tok karnına, genel anestezi alacak hastalar ise aç karnına ameliyata girmelidir. Hastaların, vajina daraltma bayan doktor arayışı içine girdikleri sıklıkla görülmektedir. Bu arayıştan ziyade, sağlığınızı düşünerek size en iyi operasyonu yapacağına inandığınız doktoru seçmelisiniz. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ve mutlu bir operasyon geçireceğiniz, işin ehli olan doktorlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

Vajin Daraltma

Vajinanın Hangi Kısmı Daraltılır?
Operasyonda vajenin başlangıcından içeriye doğru 4 cm uzunluğundaki alan daraltılmış olacaktır. Vajine 1-2 cm çapında daraltılmış olur ve operasyon tamamlanır. Dikiş izleri içeride bulunduğu için görünmez.

Operasyonun Mantığı
Başarıyı sağlayan ve bu operasyonda en önemli olan esas, vajinan alt duvarında bulunan ve iki taraflı olarak pervis tabanını oluşturan kasların birbirine yakınlaştırılmasıdır. Bu şekilde, vajina darlığı istenilen oranda sağlanmış olmaktadır.

Orgazma Etkisi Nedir?
Kadınlarda orgazmı sağlayan organ, klitoris olarak kabul edilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında, penis klitorise daha fazla sürtünerek orgazmı daha kolay tetiklemektedir. Erkeklerde ise penisin daha dar vajinaya girmesiyle tatmin artmaktadır. Unutulmaması gereken nokta, cinsel isteksizliğin başka sebeplere dayanıyor olabilmesidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, cinsel isteksizlik yaşayan bir çok hastada vajinoplasti ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla isteksizlik de ortadan kalkabilmektedir.

Riskler
Uzman hekimler tarafından, ameliyathane ortamında yapıldığı taktirde her ameliyatta bulunan kanama ve enfeksiyon riskleri dışında herhangi bir risk içermemektedir. Bununla birlikte (vajina anatomisi hakkında bilgi sahibi olmayan doktorlar tarafından) vajinanın olması gerekenden fazla daraltılması sonucu cinsel ilişkiye girememe vakaları da ortaya çıkabililir.

Ameliyat Sonrası Taburcu Olma
Vajinoplasti ameliyatı olan hastalar taburcu olduktan sonra genital bölgede hijyene önem vermelidir. Dikişlerin pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca hekiminizin reçete ile vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı

İyileşme Süresi

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında 15 gün içerisinde atılan estetik dikişler kendiliğinden dökülmektedir. Yeniden hastaneye gidip dikişlerinizi aldırmanıza gerek kalmayacaktır. 30 gün sonrasında dikiş izleri tamamen kaybolur ve bölge normale döner. Ameliyattan 1 ay sonrasında sizi jinekolog dahi muayene etse, daraltma ameliyatı olduğunuz fark edilemeyecektir.

Ameliyat Sonrası Cinsel İlişki

Ameliyattan 45 gün sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilir. Artık vajina tamamen iyileşmiş olmaktadır.

Tekrar Genişleme Olur mu?
Vajinoplasti sonrası yapılan daraltma işlemi, normal doğum yapan hastalarda tekrar eski halini alabilmektedir. Sezeryan doğum yapacak hastalarda ise tekrar genişleme görülmemektedir.

Kremler ve Alternatif Çözümler Nedir?
Vajinanın daralması için krem vb. ilaç tedavileri bulunmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, vajinoplasti cerrahi bir operasyondur.

Leave a Reply