Vajinal mantar nedir

Vajinal mantar nedir?

Vajinal mantar nedir? Vajinal mantar belirtileri nelerdir? Vajinal mantarın tedavisi nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların yanıtını sizler için araştırdık…
Vajinal mantar problemi kadınların hayatından en az bir kez karşılaşacağı bir problemdir. Vajinal akıntı, vajinal kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerde vajinal mantardan şüphelenilebilir.

Vajinal mantar nedenleri
Vajinal mantarın en önemli nedeni genital bölgenin ıslak ve nemli kalmasıdır. Antibiyotik kullanımı, gebelik ve şeker hastalığı gibi birtakım hastalıklarda, vajinal mantarın görülme sıklığı artabilir. Pamuklu olmayan sentetik iç çamaşırlar, geniltal bölgenin havasız kalması ve dar pantolonlar da vajinal mantar riskini artırır.

Vajinal mantarın belirtileri
Vajinal mantarın en sık karşılaşılan belirtisi vajinal kaşıntı ve yanmadır. Kaşıntı çok şiddetlidir ve hasta kaşıntılara dayanamayacak boyuta gelir. Zaten genelde bu aşamadan sonra doktora gidilir. Ayrıca kokusuz ve beyaz renkli olan süt kesiği gibi bir akıntı da vajinal mantarın belirtileri arasındadır. Enfeksiyon şiddetli ise idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında acı hissedilebilir.

Vajinal mantarın tedavisi
Vajinal mantar enfeksiyonu; vajinal fitiller, kremler ve bazı durumlarda ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Birkaç gün içinde şikayetler azalır.
Vajinal mantarın oluşumunu önlemek ve oluşan mantar enfeksiyonunu önlemek için bunları yapın.

Genital bölgenin ıslak kalmamasına özen gösterin.
Genital bölgenin nemli kalmaması için pamuklu iç çamaşırlar giyin.
Genital bölge temizliği için kozmetik ürünler kullanmayın. Sadece vajinal bölge için özel olarak üretilmiş sabunlardan kullanın.
Yaz aylarında ıslak mayoyu üzerinizde kurutmayın.
Havuz sonrası mutlaka duş alın ve klorlu sudan arının.

Leave a Reply